Rotating telehandlers ( Pegasus 40.18 )
PRODUCT DESCRIPTION
The PEGASUS series consists of telehandlers (with rotations either not continuous or 360° continuous) characterized by extreme flexibility of use. It is possible to install many different types of accessories that make them suitable to carry out many works, so that a single vehicle can operate as Telehandler, aerial platform and crane.
Pegasus 40.18/400°, designed for the rental market, is featured by a 400° non continuous rotation. The main features of this machine are ease of use, strength, reliability and a full range of safety devices, including a load limiter, and a cutting-edge equipment for the total control of the vehicle in every effort, load, terrain and speed condition.
The wide and comfortable cab is equipped with a new color TFT display, that thanks to an intuitive graphical interface, allows the operator to keep all the vehicle functions under control.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 310 mm |
| Maximum length | 6630 mm |
| Cab height | 3035 mm |
| Tire width | 2380 mm |
| Wheels curve radius | 4430 mm |
| Maximum capacity | 4000 kg |
| Maximum lifting height | 18 m |
| Maximum height on outriggers | 18 m |
| Maximum height on wheels | 15.7 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 7300 daN |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Unladen weight | 13 700 kg |
| Brand | Kubota |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 3769 cm³ |
| Nominal power | 73,4 kW (98 HP) |
| Rpm per nominal power | 2600 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 135 L/min |
| Maximum operating pressure | 23 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 400/70×20" |