Осветительные Башни MTL8MH
(English)
The MTL8MH is a self-powered lighting tower, featuring a set of powerful 4x1000W metal halide lamps, ideal for the illumination of medium and big size area. The product mounts a Yanmar 3TNM72 engine is equipped with an auxiliary output socket. It is provided with an 8 meters vertical mast and manual lifting system. This tower is suitable for outdoor applications:
-
events
-
building sites
-
mining sites
-
rental companies
-
road maintenance
-
road paving
-
industrial activities
(English)
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Lifting system | manual |
| Min diameter | 2.690 x 1.300 x 2.516 mm (L x W x H) |
| Max diameter | 2.690 x 2.506 x 8.000 mm (L x W x H) |
| Dry weight | 770 kg |
| Lamps power | 4 x 1.000 W |
| Lamps type | metal halide (oval) |
| Ilum area (5 lux min.) | 4.000 m² |
| Lumen | 360.000 lm |
| Mast Rotation | 340° |
| Outlet Socket | 3 kVA – 230V |
| Generator | 8 kVA – 230V |
| Engine | Yanmar 3TNM72 |
| Cooling system | water |
| Tank capacity | 80 l |
| Run/time | 45 h |
| Trailer | low speed trailer |
| Engine Make/Type | Yanmar 3TNM72 |
| Number of cylinders | 3 |
| Displacement | 903 cm³ |
| Power "NB intermittent" | 9,8 HP |
| Engine speed | 1.500 / 1.800 rpm |
| Cooling | water |
| Fuel | diesel |
| Starting system | electric |
| Specific fuel consumption | 265 gr/kWh |
| Battery | 12 V - 44 Ah |
| Noise level | 68 dB(A)@7mt |
| Alternator type | Linz |
| Single phase voltage | 8 kVA - 230 V |
| Single phase auxiliary | 3 kVA - 230 V |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Cos φ | 0,8 |
| Insulation class | H |
| Mechanical protection | IP 23 |