Fixed telehandlers ( Samson 75.10 , 93 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
The Samson family, consisting of 2 models different for size and performance, ensures high performance in construction and industrial applications.
Samson 75.10 in particular stands out for power, strength and speed, the ideal vehicle for heavy industry in general, and for great lifting capacity needs.
The cab, ROPS-FOPS approved, designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab. The on-board computer with LCD display, allows the operator to monitor all the machine operating parameters.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 440 mm |
| Maximum length | 5910 mm |
| Cab height | 2490 mm |
| Tire width | 2380 mm |
| Wheels curve radius | 4400 mm |
| Maximum capacity | 7500 kg |
| Maximum lifting height | 9.65 m |
| Maximum height on outriggers | 9.65 m |
| Maximum height on wheels | 9.5 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 7300 daN |
| Maximum speed | 30 km/h |
| Unladen weight | 12 100 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 130 L/min |
| Maximum operating pressure | 26 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 18×22,5" |