Fixed telehandlers ( Icarus 40.17 , 93 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
ICARUS is a family of machines particularly suitable for large jobs in the construction and industry sectors, thanks to its great strength, power and lifting heights.
The engine hood has been designed to reduce the noise emission and optimize heat dissipation, furthermore, since it has to operate in workplaces which are often dusty, the ICARUS 40.17 versions are equipped with separator pre-filter applied to the air filter, which prevents the entrance of dust and abrasive particles, allowing greater efficiency and longer engine life. The cab, ROPS-FOPS approved, equipped with every safety device and designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab and digital speedometer. To further enhance comfort, new seats with automatic suspension can be installed on request.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 390 mm |
| Maximum length | 6275 mm |
| Cab height | 2550 mm |
| Tire width | 2360 mm |
| Wheels curve radius | 4400 mm |
| Maximum capacity | 4000 kg |
| Maximum lifting height | 16.9 m |
| Maximum height on outriggers | 16.9 m |
| Maximum height on wheels | 16.7 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 7300 daN |
| Maximum speed | 35 km/h |
| Unladen weight | 12 260 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 130 L/min |
| Maximum operating pressure | 25 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 400/70×24" |