Fixed telehandlers ( Agri Max 75.10 93 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
The Agri Max range consist of agile and compact vehicles whose main feature is power coupled to the load capacity. They are ideal for woråk environments where there is the need to handle large volumes while reducing cycle times, such as nurseries, mills, producers of grain or feed, and recycling.
Agri Max 75.10 is a powerful, robust and stable vehicle, particularly suitable for heavy duty work and handling of heavy and bulky materials through specific equipment and attachments for every need. The boom can be equipped with the exclusive anti-pitching "Easy Ride" system, which allows driving on rough terrain neutralizing oscillations even under load. The engine hood has been designed to reduce the noise emission and optimize heat dissipation.
The cab, ROPS-FOPS approved, designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab. The on-board computer with LCD display, allows the operator to monitor all the machine operating parameters.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 440 mm |
| Maximum length | 5910 mm |
| Cab height | 2490 mm |
| Tire width | 2380 mm |
| Wheels curve radius | 4400 mm |
| Maximum capacity | 7500 kg |
| Maximum lifting height | 9.65 m |
| Maximum height on wheels | 9.5 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 7300 daN |
| Maximum speed | 30 km/h |
| Unladen weight | 12100 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 130 L/min |
| Maximum operating pressure | 26 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 18×22,5" |