Самосвал 4200
PRODUCT DESCRIPTION
The Dieci dumpers are versatile, easy to handle, lightweight and easy to handle vehicles, with increasing load capacity.
Each model has specific characteristics, especially designed for every work requirement. Ideal vehicles for handling materials on construction sites or in industrial environments.
DP4200 is one of the large models of the series. This vehicle is featured by great power and capacity, specifically designed for heavy industry. To be able to move easily within construction sites, the vehicle is equipped with freely selectable steering either on the 4 wheels, transverse, or only on 2 wheels.
The cab, already at the top for ergonomics, comfort and safety devices, is ROPS-FOPS approved and equipped with reversible driver’s seat.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Maximum length | 4960 mm |
| Cab height | 3010 mm |
| Tire width | 2350 mm |
| Wheels curve radius | 4500 mm |
| Maximum capacity | 8000 kg |
| Level dump body load volume | 4.2 m³ |
| Heaped dump body load volume | 5.3 m³ |
| Maximum speed | 27 km/h |
| Unladen weight | 5000 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 74 kW (99 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 405/70×20" |