(English) Lighting tower MTL9MH
(English)
The MTL9MH is a self-powered lighting tower, featuring a set of powerful 4x1000W metal halide lamps, ideal for the illumination of medium and big size area. The product is available in two engine configuration: a Perkins 403D-11G or a Yanmar 3TNM72, with auxiliary output socket. It is provided with a 9,15 meters horizontal mast and manual lifting system. This tower is suitable for both indoor and outdoor applications:
-
events
-
building sites
-
temporary dorms
-
rental companies
-
road maintenance
-
road paving
-
industrial activities
(English)
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Lifting system | manual |
| Min diameter | 4.547 x 1.650 x 1.830 mm (L x W x H) |
| Max diameter | 3.018 x 2.776 x 9.522 mm (L x W x H) |
| Dry weight | 740 kg |
| Lamps power | 4 x 1000 W |
| Lamps type | metal halide |
| Ilum area (5 lux min.) | 4.300 m² |
| Lumen | 360.000 lm |
| Mast Rotation | 360° |
| Generator | 6 kVA – 230V |
| Engine | Perkins 403D-11G/Yanmar 3TNM72 |
| Cooling system | water |
| Trailer | low speed trailer |
| Engine Make/Type | Perkins 403D-11G | Yanmar 3TNM72 |
| Number of cylinders | 3 | 3 |
| Displacement | 1.131 cm³ | 903 cm³ |
| Engine speed | 1.500/1.800 rpm | 1.500/1.800 rpm |
| Cooling | water | water |
| Fuel | diesel | diesel |
| Starting system | electric | electric |
| Tank capacity | 110 l | 110 l |
| Noise level | 66 dB(A)@7mt | 66 dB(A)@7mt |
| Alternator type | Mecc Alte |
| Single phase voltage | 6 kVA - 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Cos φ | 0,8 |
| Insulation class | H |
| Mechanical protection | IP 23 |