Самосвал 1000 PA
(English)
PRODUCT DESCRIPTION
The Dieci dumpers are versatile, easy to handle, lightweight and agile vehicles, with increasing load capacity.
Each model has specific characteristics, especially designed for every work requirement. Ideal vehicles for handling materials on construction sites or in industrial environments.
DP 1000 PA is a simple and strong Dumper equipped with self-loading shovel which makes the vehicle autonomous when loading the dump body.
The central articulated steering wheel provides a tight turning radius, and the roof-rollbar is ROPS - FOPS approved
(English)
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 270 mm |
| Maximum length | 3100 mm |
| Cab height | 2520 mm |
| Tire width | 1680 mm |
| Wheels curve radius | 4500 mm |
| Maximum capacity | 2500 kg |
| Level dump body load volume | 1 m³ |
| Heaped dump body load volume | 1.2 m³ |
| Maximum speed | 23 km/h |
| Unladen weight | 1550 kg |
| Brand | Lombardini |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 954 cm³ |
| Nominal power | 15 kW (20 HP) |
| Rpm per nominal power | 3000 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Transmission type | Single-plate dry clutch |
| Standard tires | 7,5×16" |