Trailer Mounted Tree Spades ( Model 45 DTG )
PRODUCT DESCRIPTION
Trailer mounted tree spades are designed for the tree mover desiring a self-contained, easy-to-use, durable, all-in-one BIG JOHN tree spade. These spades are a mixture of all the durability, reliability, and simplicity of all of BIG JOHN’s full-sized products, distilled into a unit that takes up a fraction of the space of larger units.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Traller Length | 220'/172' |
| Trailler Width | 93' |
| Tree Trunk Diameter | 3'-4' |
| Root Ball Width | 42' |
| Root Ball Depth | 38' |
| Root Ball Weight | 1,500 lbs |
| Total Machine Weight | 5,800 lbs |
| Transport Height | 9' 8' |
| Blade Tower Height ( Down ) | 60' |
| Gate opening | 24' |
| Operating Width ( Closed ) | 64' |
| Number of spades | 4 |
| Hydraulic Gate Lock | yes |
| Hydraulic Tongue | yes |
| Tongue Swivel ( Left ) | 24° |
| Tongue Swivel ( Right ) | 43° |
| Hydraulic Jack Stand | yes |
| Adjustable Hydraulic Pads | no |
| Adjustable Mechanical Pads | yes |
| Spade Material | AR500 |
| Axle Rating ( Front ) | 10.000 lbs |
| Axle Rating ( Rear ) | N/A |
| Engine | Gas 23HP |
| Electric Brakes | yes |
| Tire size | 12 × 16,5 |
| Hydraulic Stabilizers | yes |
| Water Tank Capacity | 45 gal |
| Water Pump | 12- volt |
| Electric Start | yes |
| Hydraulic Oil Reservoir | 21 gal |