Rotating telehandlers ( Pegasus 60.16 )
PRODUCT DESCRIPTION
The PEGASUS series consists of telehandlers (with rotations either not continuous or 360° continuous) characterized by extreme flexibility of use. It is possible to install many different types of accessories that make them suitable to carry out many works, so that a single vehicle can operate as Telehandler, aerial platform and crane.
Pegasus 60.16 has a continuous 360° rotation. The main features of this machine are ease of use, strength, reliability and a full range of safety devices, including a load limiter, and a cutting-edge equipment for the total control of the vehicle in every effort, load, terrain and speed condition. The wide and comfortable cab is equipped with a new color TFT display, that thanks to an intuitive graphical interface, allows the operator to keep all the vehicle functions under control. The capacitive joystick with deadman sensor, accurate and sensitive, allows the turret rotation speed regulation/reduction. The automatic reversal system of the controls makes it possible to travel with 180° rotated turret, to easily move inside the narrow working areas.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 360 mm |
| Maximum length | 6720 mm |
| Cab height | 3020 mm |
| Tire width | 2380 mm |
| Wheels curve radius | 4430 mm |
| Maximum capacity | 6000 kg |
| Maximum lifting height | 15.7 m |
| Maximum height on outriggers | 15.7 m |
| Maximum height on wheels | 15.5 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 9000 daN |
| Maximum speed | 40 km/h |
| Unladen weight | 16 600 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 104 kW (139 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 135 L/min |
| Maximum operating pressure | 23 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 18R22,5" |