Fixed telehandlers ( Samson 45.8 , 93 kW )
PRODUCTION DESCRIPTION
The Samson family, consisting of 2 models different for size and performance, ensures high performance in construction and industrial applications.
Samson 45.8 is the smallest of the series: compact agile and fast, it is ideal for working in confined and difficult spaces when a good lifting capacity is required.
The cab, ROPS-FOPS approved, designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab. The on-board computer with LCD display, allows the operator to monitor all the machine operating parameters.
The cab, ROPS-FOPS approved, designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab. The on-board computer with LCD display, allows the operator to monitor all the machine operating parameters.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 440 mm |
| Maximum length | 4940 mm |
| Cab height | 2460 mm |
| Tire width | 2310 mm |
| Wheels curve radius | 3920 mm |
| Maximum capacity | 4500 kg |
| Maximum lifting height | 7.9 m |
| Maximum height on wheels | 7.9 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 7300 daN |
| Maximum speed | 30 km/h |
| Unladen weight | 8800 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 130 L/min |
| Maximum operating pressure | 25 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 400/70×20" |