Fixed telehandlers ( Runner 35.7 , 93 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
The engine hood has been specifically designed to reduce the noise emission. Furthermore Runner 35.7 can be fitted with a separator pre-filter applied to the air filter, which protects against the entrance of dust and abrasive particles, allowing greater efficiency and longer engine life. Runner 35.7 is also equipped with anti-tipping device with hazardous movements stopping, and a front axle self-locking differential. The cab (ROPS - FOPS approved) is designed to ensure a high level of comfort, even in extreme climatic conditions: in addition to the enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab, there are also: adjustable seat and steering wheel, electric window, oversized glass surfaces for maximum visibility and new digital speedometer.
The Runner "Family" consists of extremely versatile vehicles, especially suitable to any environmental and working situation, thanks to the wide range of accessories that can be fitted.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 440 mm |
| Maximum length | 4640 mm |
| Cab height | 2460 mm |
| Tire width | 2310 mm |
| Wheels curve radius | 3920 mm |
| Maximum capacity | 3500 kg |
| Maximum lifting height | 7.3 m |
| Maximum height on wheels | 7.3 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 5700 daN |
| Maximum speed | 40 km/h |
| Unladen weight | 8020 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 130 L/min |
| Maximum operating pressure | 25 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 400/70×20" |