Dumper 1000 F
PRODUCT DESCRIPTION
The Dieci dumpers are versatile, easy to handle, lightweight and agile vehicles, with increasing load capacity.
Each model has specific characteristics, especially designed for every work requirement. Ideal vehicles for handling materials on construction sites or in industrial environments.
DP 1000 F is an articulated dumper with front unoloading dump body, and simple and robust construction.
The central articulated steering wheel provides a tight turning radius, and the roof-rollbar is ROPS - FOPS approved.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 270 mm |
| Maximum length | 3100 mm |
| Cab height | 2520 mm |
| Tire width | 1600 mm |
| Wheels curve radius | 4500 mm |
| Maximum capacity | 2500 kg |
| Level dump body load volume | 1 m³ |
| Heaped dump body load volume | 1.2 m³ |
| Maximum speed | 23 km/h |
| Unladen weight | 1200 kg |
| Brand | Lombardini |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 954 cm³ |
| Nominal power | 15 kW (20 HP) |
| Rpm per nominal power | 3000 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Transmission type | Single-plate dry clutch |
| Standard tires | 7,5×16" |