Fixed telehandlers ( Agri Plus 38.9 PS EVO2 93 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
AGRI PLUS is a fixed-boom telehandler with a specific vocation for heavy and intensive use.
Equipped with PS transmission with torque converter,the vocation of AGRI PLUS 38.9 PS EVO2 for heavy use is expressed especially in the lifting equipment: the new DCS (Descent Control System) ensures maximum boom descent speed even with engine running on minimum allowing the new AGRI PLUS to have exceptional maneuverability and greater comfort for the operator, with more precise movements, more responsive vehicle at the movement start and greater stability under all conditions. Furthermore, the machine is less prone to the environmental conditions and is ready and efficient even when the hydraulic oil is cold. The gear reversing can be integrated into the joystick, so it is easer to control the travel phases in a more convenient and comfortable way.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 360 mm |
| Maximum length | 5075 mm |
| Cab height | 2245 mm |
| Tire width | 2260 mm |
| Wheels curve radius | 3920 mm |
| Maximum capacity | 3800 kg |
| Maximum lifting height | 9 m |
| Maximum height on wheels | 9 m |
| Pull-out force | 6000 daN |
| Towing force | 8200 daN |
| Maximum speed | 40 km/h |
| Unladen weight | 7900 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 180 L/min |
| Maximum operating pressure | 25 MPa |
| Transmission type | Torque converter with Power Shift EVO2 reversing mechanism and electric control |
| Standard tires | 400/70×24" |