Dust suppressor MDS40
The dust suppressor MDS40 is a dust control system with a maximum range of 40 metres, ideal for small and medium size working areas. It is suitable for many different applications:
-
demolitions
-
caves/quarries
-
waste dumps
-
concrete and aggregates production
-
recycling
-
environmental repairs
-
landfills
-
wood and aluminum processing
Note: if you are powering the dust suppressor from a generating set we suggest you use a 20 kW - 380V generator, or larger.
Standard Equipment:
-
Integrated control panel
-
Phase inverter
-
Booster pump with peripheral impeller
-
Flowmeter for pump protection
-
Pressure gauge for outlet pressure reading
-
Stainless steel crown with nozzles
-
Water drain system
-
Equipped with 2 wheels, tow bar and forklift pockets
-
2 height adjustable stabilizers
Optional:
-
Electric tilting
-
Available on homologated road trailer
-
Automatic oscillation system
-
Remote control to switch on/off the fan, the pump and the electrical rotation, complete with macro-sequential controls
-
Dosing pump for chemical additives
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Electrical engine power (fan) | 7,5 kW |
| Coverage | 30 - 40 m (without wind) |
| Electrical connection | Inlet Plug 3-phase - 32 A |
| Water connection | UNI 45 / STORZ / CAMLOCK |
| Min. inlet pressure | 1,0 bar |
| Water consumption | 52 l/min |
| Water inlet filter | 180 micron |
| Work angle | 335° |
| Tilting | 0 - 40° |
| Dimension with tow bar and wheels | 3.300 x 1.830 x 2.180 mm (L x W x H) |
| Dry weight | 760 kg |