Rotating telehandlers ( Pegasus 50.21 )
PRODUCT DESCRIPTION
The PEGASUS series consists of telehandlers (with rotations either not continuous or 360° continuous) characterized by extreme flexibility of use. It is possible to install many different types of accessories that make them suitable to carry out many works, so that a single vehicle can operate as Telehandler, aerial platform and crane.
Pegasus 50.21 has a continuous 360° rotation. The main features of this machine are ease of use, strength, reliability and a full range of safety devices, including a load limiter, and a cutting-edge equipment for the total control of the vehicle in every effort, load, terrain and speed condition. It is equipped with outriggers with automatic leveling function, and an electronic control system (made with CANBUS technology) that allow it to operate in any position, in fact, according to the footprint base, the outriggers position and the load weight, the system measures in real time the best working and safety parameters by means of a thorough diagnostic, allowing total control of working conditions. The equipment also includes the new LOAD SENSING / FLOW SHARING hydraulic distributor and a new rotary joint with integrated rotation sensor. The wide and comfortable cab is equipped with a new color TFT display, that thanks to an intuitive graphical interface, allows the operator to keep all the vehicle functions under control. The capacitive joystick with deadman sensor, accurate and sensitive, allows the turret rotation speed regulation/reduction. The automatic reversal system of the controls makes it possible to travel with 180° rotated turret, to easily move inside the narrow working areas.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 360 mm |
| Maximum length | 7150 mm |
| Cab height | 3020 mm |
| Tire width | 2380 mm |
| Wheels curve radius | 4430 mm |
| Maximum capacity | 5000 kg |
| Maximum lifting height | 20.5 m |
| Maximum height on outriggers | 20.5 m |
| Maximum height on wheels | 20.3 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 9400 daN |
| Maximum speed | 40 km/h |
| Unladen weight | 17 540 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 104 kW (139 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 135 L/min |
| Maximum operating pressure | 23 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 18R22,5" |