Fixed telehandlers ( Hercules 100.10, 107 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
The Hercules family consists of four powerful telehandler models, which are positioned in the "giants” market.
They include all the "pluses" related to safety, handling and comfort, in addition to highly advanced hydraulic solutions, able to use all of their strength in large construction sites, in mining sites and quarries, in harbors and shipbuilding yards, and "heavy" work in general.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 490 mm |
| Maximum length | 6050 mm |
| Cab height | 2890 mm |
| Tire width | 2420 mm |
| Wheels curve radius | 4350 mm |
| Maximum capacity | 10 000 kg |
| Maximum lifting height | 9.5 m |
| Maximum height on wheels | 9.5 m |
| Pull-out force | 9700 daN |
| Towing force | 11 000 daN |
| Maximum speed | 35 km/h |
| Unladen weight | 16 000 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 104 kW (139 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 160 L/min |
| Maximum operating pressure | 30 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 17,5×25" |