Fixed telehandlers ( Dedalus 30.9 )
PRODUCT DESCRIPTION
The DEDALUS models, produced with increasing capacities and lifting heights, are particularly suitable for use in road maintenance works, in town centers and in undergrounds.
Small and compact vehicle, DEDALUS 30.9 stands out for its handling, power and precision characteristics and for its great fluidity of movement. DEDALUS 30.9 can be equipped with the new FNR Joystick to precisely and safely handle all the vehicle functions with a simple movement of the operator's wrist. The cab, ROPS-FOPS approved, designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab. The on-board computer with LCD display, allows the operator to monitor all the machine operating parameters.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 400 mm |
| Maximum length | 4775 mm |
| Cab height | 2220 mm |
| Tire width | 2000 mm |
| Wheels curve radius | 4000 mm |
| Maximum capacity | 3000 kg |
| Maximum lifting height | 8.7 m |
| Maximum height on wheels | 8.7 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 5500 daN |
| Maximum speed | 35 km/h |
| Unladen weight | 6250 kg |
| Brand | Kubota |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 3769 cm³ |
| Nominal power | 73,4 kW (98 HP) |
| Rpm per nominal power | 2600 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 115 L/min |
| Maximum operating pressure | 24.5 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 400/70×20" |