Fixed telehandlers ( Zeus 37.8 , 93 kW )
PRODUCT DESCRIPTION
The ZEUS range consists of powerful and compact telehandlers, designed to give the user the right balance between power and agility, wherever it is necessary to handle heavy loads in confined spaces, in either the construction and agriculture sectors.
ZEUS 37.8 is equipped with hydrostatic transmission combined with pedal "INCHING" command, that allows the vehicle to run at slow speed also with engine at full throttle. It is particularly suitable for loading and unloading materials, thanks to its swing kinematic mechanism equipped with counter-lever, which allows to considerably increase the rotation angle of the fork carrier plate. The extension cylinder located inside the boom also improves visibility and safety in use.
The cab, ROPS-FOPS approved, equipped with every safety device and designed to ensure a high level of comfort, can be equipped with an enhanced air conditioning system which allows perfect air circulation inside the cab. To further enhance comfort, new seats with automatic suspension can be installed on request.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
| Height from ground | 340 mm |
| Maximum length | 4950 mm |
| Cab height | 2310 mm |
| Tire width | 2290 mm |
| Wheels curve radius | 3450 mm |
| Maximum capacity | 3700 kg |
| Maximum lifting height | 7.8 m |
| Maximum height on wheels | 7.8 m |
| Pull-out force | 5700 daN |
| Towing force | 7300 daN |
| Maximum speed | 30 km/h |
| Unladen weight | 7700 kg |
| Brand | FPT |
| Fueling | diesel |
| Displacement | 4485 cm³ |
| Nominal power | 93 kW (125 HP) |
| Rpm per nominal power | 2200 rmp |
| Emission standard | Stage IIIA/Tier 3 |
| Hydraulic pump capacity | 130 L/min |
| Maximum operating pressure | 24 MPa |
| Transmission type | Hydrostatic with variable flow pump |
| Standard tires | 400/70×20" |